Lájkold az oldalunkat ha tetszik. Kattints a "confirm"-ra is, ha szükséges!

Gyógynövények 1. Hozzászólás

Acsalapu   5314_1.jpg

(Petasites hibridus Sch.)

Gyógyhatása: Nyálkakiválasztást elősegítő köptető, izzasztó és köhögéscsillapító, légzéskönnyítő, torokgyulladást csökkentő, asztma, epilepszia, ideges fejfájás, migrén. A gyökértea légzőszervi megbetegedések, asztmás bántalmak enyhítésére, a légzés könnyítésére szolgál. A levelekből készült tea köptető, izzasztó, ideges fejfájást, migrént csillapító szer. Gyökérfőzete torokgyulladás elleni öblögetésre alkalmas. Levelei gyulladások, kelések borogatására használható. Nem tévesztendő össze a martilapu (Tussilago farfara) és a bojtorjánféle gyógynövényekkel!

Áfonya  

(fekete) (Vaccinum myrtillus) – havasi meggy, kukajsza, kukujza, molabogyó, afinya.

Gyógyhatása: Cukorbetegség, hólyaghurut, gyomorhurut, vérhas, hasmenés, bélhurut, emésztési zavarok. A levéltea epe- és hólyagbetegségek orvossága. Csökkenti a vércukorszintet, így a cukorbetegeknél is alkalmazható. Az áfonyabor fertőtlenítő hatású, vastagbélhurut és emésztési zavarok ellen szolgál. Termése a vérhas, hasmenés, fogínygyulladás gyógyszere.

A leve javíthatja az időskori memóriazavarokat.[1]

Áfonya  

(vörös) (Vitis idaeae folium) - Cranberry, …

Gyógyhatása: Hólyagbántalmak, gyomorhurut. A levéltea húgyutak dezinficiense (fertőtlenítőszere), de használják reuma, köszvény és köhögés ellen is.
Akácfa  


Fehér akác

(Robinia pseudoacacia L.) – Ágác-, ágácifa, ákác csipke, cédrusfa, kökörnifa, koronafa, magyarfa.

Gyógyhatása: Köhögés, hurut, görcsoldó, enyhe hashajtó, gyomorsavtúltengés, székrekedés, gyomor- és bélfekély. A virágtea köhögéscsillapító, enyhe hashajtó, a túlzott gyomorsavképződést gátló. A kéregfőzet gyomorsavtúltengés, székrekedés, gyomor- és bélfekély ellen használatos.

Ellenjavallat: A kéreg alkalmazásában óvatosság ajánlott, robin és fazin nevű MÉRGEZŐ fehérjéket is tartalmaz!

Alma  

(nemes) (Malus sylvestris)

Gyógyhatása: Hasmenés, székrekedés, szívbetegség, szívgörcs, rák, cukorbetegség, ólommérgezés, sebfertőzés. Az alma héját is együk meg a benne rejlő sokféle gyógyító hatás miatt. A zöld almákban több energia rejlik. Sebfertőzés elkerülésére az almalevél antibiotikum tartalma miatt sebek előkezelésére a lemosásig, vagy a bekötésig jól használható.

Ellenjavallat: Kerüljük az almamag fogyasztását, mert a benne található cianid mérgező hatású!

Aloé  

(Aloe capensis) - Aloe vera, orvosi aloé

Gyógyhatása: Sebek, égések, forrázások, karcolások, horzsolások, napfény okozta leégés, fertőzések elleni védelem, bőrápoló krémek. Belső használata tilos! A levél hosszanti kettévágásával juthatunk a zseléhez, ami kozmetikai szerként, vagy sebek, vágások fertőtlenítésére alkalmas.

Aloé ellenjavallt: Terhes nők belsőleg ne használják, mert méhösszehúzó hatása miatt vetélést idézhet elő. Súlyosbíthatja a fekélyt, az aranyeret. Az aloét általában nem ajánlják belső használatra!

Amerikai lázgyökér  

(Eupatorium perfoliatum)

Gyógyhatása: Megfázás, influenza, ízületi gyulladás, lázcsillapítás, kisebb fertőzések esetén, főzetét legfeljebb napi három alkalommal fogyasztható.

Amerikai lázgyökér ellenjavallt: Kétévesnél fiatalabb korban nem adható. Frissen szedve MÉRGEZŐ! Nagy adagban émelygést, hányingert, hányást okozhat.

Amerikai viaszbokor  

(Myrica cerifera)

Gyógyhatása: Lázcsillapító, hasmenéscsökkentő, vérhas, skarlát, torokfájás, influenza, menstruációs nehézségek. Hasmenés, vérhas, meghűlés, influenza. Visszértágulatoknál, torok öblögetésre, méhvérzés kezelésére (forduljon inkább orvoshoz!).

Amerikai viaszbokor ellenjavallt: Kétévesnél fiatalabb korúnak ne adjuk, nagy adagban alkalmazva gyomorbántalmakat, hányingert, hányást okozhat !

Ananász  

(Ananas comosus)

Az ananász lédús, savanykás ízű gyümölcsöt terem, melyben egy fehérjeemésztést segítő enzim, a bromelain található, ezért a gyümölcs fogyasztása az étkezések után ajánlott. Forró égövi területeken üdítő ereje miatt kedvelt gyümölcs. Íze édes-savanyú, zamata nagyon finom.

A friss gyümölcsöt szeletelve fogyasztjuk, de kapható konzerv alakban is cukros felöntőlében. Ezt bólékhoz, süteményekhez, gyümölcstortákhoz, vagy akár húsételekhez használhatunk. A trópusokon az ananász levéből megerjesztve bor, nanaja nevű likőr és szeszes ital készíthető. Indiában orvosságnak is használják. Európában legtöbbre a cukorsüveg fajtát becsülik, mely kúp alakú és sárgás színű, továbbá a jajagná-t, amely szintén sárgás húsú, de apróbb és tojásdad alakú, íze pedig valamennyi fajtáénál finomabb.

A gyulladás- és ödémacsökkentő hatással is rendelkező bromelaint rheumatoid arthritis, illetve akut posztoperatív és poszttraumás duzzanatok kezelésében terápiásan alkalmazzák, fibrinogén gátló hatása miatt pedig a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében lehet szerepe.

Ezenkívül jó emésztést serkentő, ajánlják még hasnyálmirigy- és bőrproblémák, súlyfelesleg, tüdőgyulladás, meghűlés, köszvény, isiász, ínysorvadás, vérszegénység esetén is.

Angosztúra  

(Galipea officinalis)

Gyógyhatása: Leginkább a gyógyszeriparban, emésztést elősegítő, görcsoldó, hasmenés elleni elixír, tinktúra. Az élelmiszeriparban keserű likőrök, gyógyborok, a háztartásokban bólék készítéséhez használják.

Angyalfű  

(Angelica archangelica) - angyalgyökér, Orvosi angyalgyökér, angelika, Orvosi angelika,

Gyógyhatása: Légzőszervi megbetegedések, emésztésserkentő, ízületi gyulladás. Forrázatát vagy főzetét fogyaszthatjuk legfeljebb két pohárral naponta. A tinktúrából naponta max. fél-egy teáskanálnyit vegyünk be.

Angyalfű ellenjavallt: Kétévesnél fiatalabbnak ne adjuk. A friss gyökerek MÉRGEZŐ hatásúak. Könnyű összetéveszteni a vízi bürökkel, ami rendkívül mérgező növény. Csak növényszakértő szedheti!

Ánizs  

(Pimpinella anisum L.) – Illatos ánizs, közönséges ánizs, bécsi vagy édeskömény.

Gyógyhatása: Köhögéscsillapító, emésztést elősegítő, nőgyógyászati problémák, férfi problémák, szélhajtó, köptető, felfúvódást oszlató. Egy teáskanálnyi magot 10-20 percig hagyunk ázni a forrázatban, majd naponta legfeljebb háromszor fogyasztjuk, tinktúrából fél-egy teáskanálnyi fogyasztható napi három alkalommal.

Ellenjavallat: Ösztrogéntartalma miatt migrénes fejfájást, nagyobb mennyiség émelygést, hányingert okozhat.

Anyarozs  

(Claviceps purpurea Tul.)

Hatóanyagai közül gyógyászati jelentősége csak az ergotaminak van. Gyógyhatása: a méh izomzatának kontrakcióját segíti, a vegetatív idegrendszer funkcióját gátolja.

A központi idegrendszerre kifejtett hatás: az ergotamin lizergsav dietilamidja (LSD-25) élénk hallucinációkhoz vezet, a meszkalin hatásához hasonlóan. Farmakológiailag egyike a leghatásosabb vegyületeknek: már 30 mikrogram is erős hallucinációkat válthat ki. Háziszerkénti alkalmazása nem javasolt.

Apróbojtorján  

(Agrimonia eupatoria) - Párlófű, bojtorjánfű

Gyógyhatása: Gyomor-, bél-, máj-, epe-, vesezavarok, torok-, szájöblítés. Teáját légzőszervi, gyomor, epe-máj, gyomor és bélhurut ellen használják. Külsőleg toroköblítőnek, kelések és gyulladások borogatására használjuk.

Apró csalán  

kis csalán (Urtica urens)

Más néven kis csalán (Urtica urens).

Bár ritkásabb fullánkszőrű, mint a nagy csalán, megérintve ugyanolyan fájdalmat okoz.

Ismert gyógynövény, leveléből élelmiszer, illetve élvezeti tea, festésére szolgáló zöld festéket lehet előállítani.

Gyógytea: Reuma, köszvény, cukorbaj, vízkór, csalánkiütés, bőrkiütések, hólyaghurut, magas vérnyomás, gyomor- és bélhurut ellen, valamint vértisztítónak, vizelethajtónak, általános erősítőnek, gyomor- és bélvérzés és a köhögés csillapítására alkalmazható.

Gyökere vizelethajtó és prosztatabetegségek esetén jótékony hatásúak, hatásosan gyógyítja a bélpanaszokat, a hajhullást és az aranyeret.

Fiatal leveleit, régebben disznóknak, baromfiaknak adták összevágva és összekeverve darával.

Apró szulák  

(Convolvulus arvensis)

Gyógyhatása: Az apró szulák, más néven mezei szulák, folyófű, folyondár, gyomor- és bélhurut ellen, nagyobb dózisban a gyanta glikozidok miatt hashajtóként használható, de napjainkban alig használják. A homeopátiában hátfájás csillapítására alkalmazzák.
Arab kávé  

(Coffea arabica)

A kéregállomány és a központi idegrendszer serkentésével a koffein ébren tart, segíti a gondolkodást és csökkenti a fáradságérzetet. Azt is kimutatták, hogy serkenti a nyúlt-velői légzőközpontokat. Növeli a szívritmust és a véráramlást, valamint az összehúzódások erősségét. Fokozza a szervezet energia-felhasználását (az alapanyagcsere növelésével). Végül felerősíti az aszpirin fájdalomcsillapító hatását. Külsőleg, helyileg serkenti a lipolízist (a zsírok lebontását). A kávé hatása azonban nem korlátozódik kizárólag a koffeinre: egyéb összetevőinek is jótékony a hatása, például a trigonellin migrén ellen is hatékony lehet.

A kávé sportolóknak nem ajánlott: a többi koffeintartalmú italhoz hasonlóan, a doppingszerek listáján szerepel. Terhes nők is kerüljék, mert a benne lévő teobromin kockázatot jelenthet a születendő gyermek egészségére nézve.

Aranyvesszőfű  

(Solidago gigantea) (Solidago virga-aurea)

Gyógyhatása: Vesebetegségek, hólyaghurut, izzasztó és vizelethajtó, cukorbaj és asztma. Teáját: Magas vérnyomás, epe, vese, hólyag, májbántalmak, nehéz havi vérzés, szamárhurut, reumás és ízületi fájdalmak ellen, izzasztóul, vizelethajtóul is alkalmazható. Külsőleg toroköblítőként használható.

Aranyvesszőfű ellenjavallt: A belélegzett szőrbóbiták kellemetlen nyálkahártya- és fogínygyulladást okozhatnak az arra érzékenyeknek!

Árnika  

(Arnica flos) - angyalital, anyagyökér, kappanfű, máriafű, olasz útifű stb. Védett! Eszmei értéke: 10 000 Ft

Gyógyhatása: Gyomorfekély, vérszegénység, vizeleti zavarok, izzadás, reumatikus bántalmak, külsőleg sérülés, zúzódás, fagydaganat esetén alkalmazzák.

Árnika ellenjavallat: A szekszviterpén laktonok az arra érzékeny egyénekben allergiás bőrreakciókat válthatnak ki, ilyenkor a készítmények további használata nem javasolt. Belsőleges alkalmazása kerülendő, mert nagyobb adagokban szívmegállást okozhat.

Árvacsalán  

(Lamium album) - Fehér árvacsalán, holtcsalán, méhfű, peregtető, szelíd csalán, macskaparéj

Gyógyhatása: Légzőutak, húgyutak megbetegedései, égési sebek. Légzőutak, húgyutak megbetegedéseiben. Égési sebek borogatására.
Árvácskafű  

(Viola odorata) - Illatos ibolya, lila ibolya, kék ibolya, #ibolya, viola,… Gyógyhatása: Felhasználják: a leveleit, virágait, ritkábban gyökereit is felhasználják. Enyhíti a köhögést, asztmát, szájüregi gyulladásokat és a hörghurutot. A gyökeréből enyhe hashajtó hatású szirupot készítenek. Mérsékelten használandó, mert a benne lévő szaponin rosszullétet, hányást is okozhat. Virágait kandírozva süteményekhez is használják.

Articsóka  

(Cynara scolymus)
Artichokes.jpg

A mediterrán konyha kedvelt alapanyaga. Magyarországon sokáig dísznövényként ismerték. Bimbóinak vastag sziromlevelei ehetők. Vásárláskor a kisebb bimbókat válasszuk. Készíthetünk belőle előételt fűszeres mártással, vagy megtölthetjük húsfélével. Markáns íze miatt nem kell fűszerezni, elég, ha citromlével locsoljuk meg. A virágkezdeményeket zöldségként fogyasztják.

Hatóanyagai: cinarin, szeszkviterpén-laktonok, alkaloidok, flavonoidok (szkolimozid), inulin, aromaanyagok, keserű anyagok.

Gyógyhatása: Az articsóka levelét (cynarae folium) a népi gyógyászatban és a gyógyszergyártásban is felhasználják, serkenti a máj szöveteinek regenerálódását, epehajtó, koleszterinszint csökkentő, emésztést segítő. A növény leveleiből készült teát általános erősítő, a máj méregtelenítését fokozza, epe és májbajok, magas vérnyomás, érelmeszesedés, cukorbetegség, vese- és hólyagbántalmak elleni szerként használják. A gyökérnek antibiotikus hatása is van.

B  

Babér  

(Laurus nobilis) — albertlevél, szagos levél, illatfa, bürbérfa.

Gyógyhatása: Stressz, fertőzések ellen. Csótányriasztó. Naponta 1-2 összemorzsolt babérlevél egy csésze forró vízben, naponta legfeljebb 1-2 csészével, relaxáló hatású illatos és kellemesen édes ital. Tinktúrából napi 3-szor fél-egy teáskanálnyi javasolt. Csótányriasztóként: a szétmorzsolt babérlevelet a csótány-járta helyeken szétszórni. Fertőzések ellen: a babérlevél olajával bedörzsölni a sebet, amely elpusztítja a baktériumokat.

Babér ellenjavallat: Gyógyszermennyiségben csak orvossal egyeztetve használható. Érzékeny bőrűek kerüljék a külső használatot!

Babhéj  

(Phaseolus vulgaris) - babhüvely

Gyógyhatása: Cukorbetegség, vizelethajtás. Teája vércukorcsökkentő, vérnyomáscsökkentő, szívműködést serkentő, vese és hólyagbántalmak esetén vizelethajtó hatású. Borogatásként gyulladásokra, kelések érlelésére is használható.

Bazsalikom  

(Ocimum basilicum)

Gyógyhatása: Bélférgek, pattanás, immunrendszer erősítése, gyomor- és bélhurut-csillapító, köhögéscsillapító és idegerősítő, torokgyulladás-csökkentő. Teáját köhögés csillapítására, idegnyugtatóul, étvágyjavítóul, szélhajtóul, tejszaporítóul, vizelethajtóul használják. Toroköblítőként, kelések érlelésére is használják.

Bazsalikom ellenjavallat: Terhes nők csak fűszermennyiségben fogyaszthatják. Menstruáció elősegítésére használható. Gyógyszermennyiségben csak az orvossal történt megbeszélés szerint alkalmazzuk.

Benedekfű  

(Cnicus benedictus L.) — Áldott bogáncs, keserű bogáncs, áldott fű, áldott bárcs, áldott haloványka, pápafű.

Gyógyhatása: Epe-, máj-, gyomor- és bélbajok, emésztési zavarok, étvágygerjesztő. Teája: étvágyjavító, emésztést serkentő, epehajtó, sárgaság elleni hatású.

Benedekfű ellenjavallat: Nagy adagban hánytató!

Bengekéreg  

(Frangulae cortex) Kutyabenge

Gyógyhatása: Bélrenyheség, székrekedés ellen, hashajtó és féregűző.
Berkenye  

(Sorbus aucuparia L.) - Madárberkenye

Gyógyhatása: Gyenge vizelet- és hashajtó, vesekőképződés, húgyúti betegségek. Friss gyümölcsét vitamin pótlására fogyasztják. A berkenyevirágból enyhe has- és vizelethajtó hatású tea készíthető. Cukorpótszerként is használják.

Betonikafű  

Orvosi tisztesfű (Betonica officinalis L.) - bakfű Teaként vesetisztításra, asztmás és hurutos bántalmak ellen, vérzéssel kísért emésztőrendszeri meg betegségben, bakteriális gyulladásoknál, a központi idegrendszer megbetegedése esetén. Régebben a népi gyógyászatban, epilepszia ellen is alkalmazták. Gyógyhatása: Asztma, epilepszia, köszvény, reuma.

Bodza  

(Sambucus nigra) - Fekete bodza

Gyógyhatása: Köptető, veseműködést szabályzó, izzasztó. A virág teája megfázásnál izzasztó és köptető. Mandula- és torokgyulladás ellen régen tejjel leforrázva ajánlották. Vérnyomáscsökkentő, nyugtató, hashajtó, veseműködést szabályozó gyógyteákban is megtalálható. A gyümölcs főzetével a görcsszerű fejfájást gyógyítják.

Bodzavirág  

(Sambuci flos) - Bodzavirág

Gyógyhatása: Meghűlés, hurut ellen izzasztó és köptető hatású, enyhe hashajtó. Teája: Hűléses betegségben használatos izzasztó, vizelethajtó, köhögéscsillapító, vértisztító, és enyhe hashajtóhatású.

Bojtorján  

(Artikum lappa)

Gyógyhatása: Vizelet- és hashajtó, vértisztító hatású. Főzetét magában vagy teakeverékben vizelethajtónak, izzasztónak, epe- és vesekőoldónak, vértisztítónak, epehajtónak használják. Különböző bőrbajok (sömör, ekcéma, ótvar) ellen öblögetőnek, torokgyulladás ellen gargarizálónak alkalmazzák. Főzetét hajhullás, korpásodás, hajzsírosodás ellen használják.

Bojtorján ellenjavallat: A biztonság érdekében megbízható helyről származó bojtorjánt használjunk, ha mégis atropinmérgezés tüneteit éreznénk (homályos látás, száraz száj, hallucináció) azonnal forduljunk orvoshoz!

Borbolya  

(Belberis vulgaris)

Gyógyhatása: Antibiotikus, immunrendszert serkentő, kötőhártya-gyulladás, magas vérnyomás. Teája porított gyökérkéregből készül és hasmenés, vérhas, kolera, húgyúti és hüvelyi fertőzések ellen használható. Magas vérnyomás csökkentésére is alkalmas. Borogatását szembetegségek gyógyítására alkalmazzák.

Borbolya ellenjavallat: Nagy mennyiségben hányást, görcsöket, veszélyes vérnyomáscsökkenést, pulzuslassulást okoz. Szívbajban és légzőszervi megbetegedésben szenvedők ne használják!

Boróka  

közönséges (Juniperus communis) — Apró fenyő, borostyántüske, borosán, borovicska, borsfenyő, fenyőmag, gyalogfenyő, töviskés fenyő.

Gyógyhatása: Magas vérnyomás, pangásos szívelégtelenség, nőgyógyászati problémák, ízületi gyulladás, reuma, csúz és köszvény ellen, vizelethajtó, izzasztó hatású, emésztést elősegítő. Teája szélhajtó, étvágyjavító, vese- és epekőoldó, vizelethajtó. Alkalmazzák fürdősók illatosítására, hörghurut elleni inhalálásra, reumás és ízületi fájdalmak bedörzsöléses csillapítására.

Boróka ellenjavallat: Nagy mennyiségben a boróka irritálja a vesét. Akinek vesefertőzése van, vagy valaha is vesekárosodása volt, ne használja e növényt!

Borsikafű  

(Satureja hortensis) — Borsfű, bécsi rozmaring, csombor, csombord, csomborbors, hurkafű, kerti izsópfű, kerti méhfű, pereszlén.

Gyógyhatása: Bélnyugtató, étvágygerjesztő, felfúvódás ellen. Teája enyhíti a köhögést, meghűlést, gyomorrontást. Kenőcsként enyhíti az isiászt, olajként bedörzsöléssel a fogfájást.

Borsikafű ellenjavallat: Gyógyszermennyiségben csak az orvossal való megbeszélés után használjuk.

Borsmenta  

(Mentha piperita) – Borsos menta, angol menta, minthen menta.

Gyógyhatása: Gyomor- és bélzavarok, emésztőszervek megbetegedése esetén, görcsökben, felfúvódás, epezavarok megakadályozására, érzéstelenítő, pangáscsökkentő, fertőzés-megelőző. Teája étvágygerjesztőnek, szélhajtónak, epeműködést serkentőként, húgyutak fertőtlenítésére, fejfájás ellen használható, vértisztító hatása van. Torokbántalmak és rekedtség ellen gargalizálni, gyulladásokra borogatásként, valamint inhalálásra.

Borsmenta ellenjavallat: Lenyelve a tiszta menta MÉREG! A borsmenta tiszta illóolaja szívritmuszavarokat okoz!

Buchu  

(Barosma betulina)

Gyógyhatása: Elő menstruációs szindróma, magas vérnyomás és pangásos szívelégtelenség, húgyúti fertőzés. Teája eredményes magas vérnyomás, és pangásos szívelégtelenség, húgyúti fertőzések, a menstruációt megelőző időszakban vizelet visszatartás ellen. Aki bukut használ, káliumban gazdag táplálékot fogyasszon, például banánt, friss zöldségeket.

Buchu ellenjavallat: Terhes nők bukut ne használjanak orvosi beleegyezés nélkül!

Búzavirág  

(Centaurea cyanus)

Gyógyhatása: Gyulladásgátló, borogató szer. TEÁJÁT MAGÁBAN NEM FOGYASZTJUK! Forrázatát szemgyulladás borogatására, toroköblítésre használjuk.

Búzavirág ellenjavallat: Teája csak más keverékek adalékaként fogyasztható (étvágyjavító, görcsoldó, és erősítő keverékekhez)!

Bürökgémorr  

(Erodium cicutarium Hérit.)

Gyógyhatása: Nőgyógyászatban erős vérzéscsillapító hatású. Forrázatát vizelethajtónak, menstruációs vérzések csillapítására, bélhurut, gyomorvérzés és bélvérzés ellen használják. Alacsony vérnyomás emelésére is alkalmazzák.

C  

Centella  

(Centelle asiartica)

Gyógyhatása: Sebkezelés, lép, vérkeringési problémák a lábban. Belső használatra kis dózisokban általános roborálásra, nagyobb menyiségben nyugtatóként, csak orvossal történt konzultáció alapján. Meggyorsítja a sebgyógyulást, sietteti az égési sebek gyógyulását, csökkenti a hegképződést.

Centella ellenjavallat: Használatát javasolt hozzáértő orvossal megbeszélni!

Cickafark  

(Achillea millefolium) - Orvosi cickafark, egérfarkfű, ezerlevelű fű, patikai ezerlevelűfű, pulykafű, cickafarkkóró.

Gyógyhatása: Sebkezelés, emésztést elősegítő, nőgyógyászati problémák, nyugtató, csillapító. Teája étvágyjavítók, emésztést serkentők, görcsoldók, gyomor és bélhurut, prosztatabántalmak, légzőszervi bántalmak ellen hatásos. Főzete fogíny-, és szemgyulladásra, öblögető- és borogató szer. Nagyobb dózisban a vizeletet barnára festi, ettől nem kell megijedni. 100 g-ból elkészített ülőfürdője már megszüntetheti a női felfázásos tüneteket.

Cickafarkfű ellenjavallat: Parlagfűre allergiás emberek lehetőleg ne fogyasszák, mert kiütéseket, pattanásokat okozhat! Akinek miómája van, teáját az se fogyassza, mert emeli az ösztrogénszintet, ami a mióma további növekedéséhez vezethet.

Citromfű  

(melissa officinalis) - Orvosi citromfű, citromszagú melissza, méhfű, mézfű, igaz nádrafű, macskaméz, mézelke.

Gyógyhatása: Idegerősítő, nyugtató, görcsoldó, szélhajtó, emésztést serkentő. Teája ideg- és szívnyugtató, idegerősítő, görcsoldó, emésztést segítő, izzasztó, epeműködést elősegítő. Pépes borogatóul, fürdőkhöz, bedörzsölőkhöz használják.

Csalán  

(Urtica dioica) - nagy csalán

Gyógyhatása: Köszvény, magas vérnyomás, pangásos szívelégtelenség, szénanátha, menstruációs fájdalmak, skorbut, levele vér-, és vesetisztító, reuma, cukorbaj, hajhullás és aranyér esetében.

Teája reuma, köszvény, cukorbaj, vízkór, csalánkiütés, hólyaghurut, magasvérnyomás, vértisztító, gyomor-, és bélhurut, vizelethajtó, általános erősítő. Aranyeres bántalmak esetén ülőfürdőként, bőrkiütésekre borogatóként, hajhullás, korpaképződés, hajzsírosodás ellen. Torokgyulladás ellen gargarizálóként.

Csalán ellenjavallat: A csalántea nagy mennyiségben gyomorpanaszokat, bőrégést és vizeletpangást eredményez!

Csabafű  

(Sangiusorba minor) - A csabaíre vagy csabaíre vérfű, az őszi vérfű (Sangiusorba officinalis) és Csabaíre vérfű (Sanguisorba polygama) rokona.

Gyógyhatása: az őszi vérfűnél gyengébb hatású növény virágzó hajtását július-augusztusban gyűjtik. A növény triterpén glikozidokat (szangviszorbint), cseranyagokat (ellagitanninokat), flavonoidokat tartalmaz. Jó vérzéscsillapító, menstruációs vérzés esetén, de hasmenés és külsőleg aranyér ellen is használják.

A népi gyógyászatban, (külsőleg a pépesített szárát) fekélyek és sebek gyógyítására használják. A virágzás előtt gyűjtött, fiatal levelei és hajtáscsúcsait salátákba, nyári frissítő italokba használják.

Csarabfű  

(Calluna vulgaris H.)

Gyógyhatása: Hólyag- és vesebetegség, enyhe izzasztó, vizelethajtó és vizeletfertőtlenítő, bélhurut ellen összehúzó, reuma, cukorbaj, érelmeszesedés ellen.

Teája vese- és hólyagbajokra vizeletfertőtlenítő, bélhurut esetén összehúzó, erősítő, nyugtató, vértisztító, izzasztó és lázcsillapító hatású.

Cseresznye  

(Prunus avium L.)

Gyógyhatása: Vizelethajtó, nyálkaoldó, hurutoldó és görcsoszlató hatású.

Teája: vizelethajtó, szívműködést serkentő stb. hatású anyagokat tartalmaz. Valódi teapótszerként is fogyasztják.

Cserszömörce  

(Continus coggygria Scop.)

Gyógyhatása: Fogíny- és szájgyulladás, foglazulás, torokgyulladás, rekedtség esetén. Főzetét gyomor- és bélvérzés, valamint makacs bélhurut ellen használják. Fogínysorvadás és torokbántalmak ellen öblögetőnek, vérző aranyér esetén pedig ülőfürdőnek alkalmazzák.

Cserszömörce ellenjavallat: MÉRGEZŐ hatása miatt használatát orvossal javasolt megbeszélni!

Csicsóka  

(Helianthus tuberosus L.)

Táplálkozásbiológiai szempontból a burgonyához érdemes hasonlítani. A csicsókagumónak a burgonyánál 5-6-szor nagyobb rosttartalma gátolja a benne levő tápanyagok értékesítését, felszívódását, fokozza laktató hatását és meggátolja a székrekedés kialakulását. Kedvező biológiai adottságait pedig a kálium, kalcium, magnézium, foszfor és cink ásványianyag-tartalma, a béta-karotin-, B1– és B2-vitamin-, niacin- és C-vitamin-tartalma fokozza. Életfontosságú aminosavként lizin, arginin, hisztidin, cisztin, triptofán, aszparagin található benne. Növényspecifikus anyagai: kolin, betain, szaponin, quercimeritrin (makkcukor).

Fogyaszthatjuk nyersen, salátákban, párolhatjuk, főzhetünk belőle szószokat, kitűnő turmixital naranccsal, citrommal, mézzel, almával, vagy köretként csicsókalepényt készíthetünk kelbimbóhoz, csirkéhez.

Csikófarkfű  

(Ephedra vulgaris Rich.)

Fokozottan védett! Eszmei értéke: 30 000 Ft

Gyógyhatása: Pangáscsökkentő, fogyás, dohányzásról való leszokás, nőgyógyászati problémák.

Teázásra nem használható, mert erős hatású anyagokat (efedrin és pszeudoefedrin alkaloidákat) tartalmaz.

Csikófark ellenjavallat: Kizárólag gyógynövényhez jól értő orvos javaslatára, az orvos által előírt adagban fogyasztható gyógyszerként!

Csikorgófű  

(Gratiola officinalis) - csikorka, kegyelemfű, istenharagja, istenkegyelme neveken, amelyeket a középkori latin nevekre lehet visszavezetni: gratia Dei (istenkegyelme), herba angelica (angyalfű), herba bona (jó fű), herba diabolica (ördögi fű).

Gyógyhatása: Szívserkentő, epe-, has- és vizelethajtó forrázatát vese-, hólyag-, reumás és ízületi bántalmak ellen használták valamikor, ma már inkább csak az állatgyógyászatban alkalmazzák.

Ellenjavallat: Erősen MÉRGEZŐ hatású is lehet, ezért háziszerként, teakészítésre nem alkalmas.

Használata: kizárólag orvosi rendelvényre és az orvos felügyelete mellett javasolt.

Csillagánizs  

(Illicium verum) – Csillagos ánizs, kínai ánizs.

A csillagánizs (Illicium verum), amely kínai csillagánizs, illetve ánizscsillag néven is ismert, emberi fogyasztásra alkalmas, és általánosan használt élelmiszerek összetevőjeként.

A japán csillagánizs-ként (Illicium anisatum, vagy Illicium religiosum, Illicium japonicum, shikimmi és skimmi) ismert növénytani változatáról tudományosan bizonyított, hogy rendkívül MÉRGEZŐ, ezért emberi fogyasztásra nem alkalmas.

Gyógyhatása: görcsoldó, szélhajtó, ízjavító hatása miatt gyomorerősítő, étvágyjavító teakeverékek, de sütemények, gyümölcslevesek, kompótok, likőrök, édes borok, és a fogkrémek, szájvizek, alkotórészeként is felhasználják.

Csipkerózsa  

(Rosa canina) – Bicskefa, ebcsipke, gyepű-, parlagi vagy vadrózsa, tüskefa; termése: csipkebogyó, hecsedli, petymeg,…

Gyógyhatása: Virágának illatos szirmai salátákba, pitékbe valók. Szörpöt, ecetet, sörbetet, édességeket ízesíthetünk vele. Virága rózsavízként antiszeptikus hatású frissítő, levelének forrázata frissítő, összehúzó hatású gyógytea. Már az ókorban is a skorbut gyógyszerének tartották. Vese- és hólyagbántalmakban, vizelethajtó, emésztést javító, erősítő hatású, hólyaghurutban, vér- és fehérjevizelés esetén.

Teája: Kellemes ízű, enyhén hashajtó hatású, meghűlés és influenza elleni italt készíthetünk, ha két-három teáskanál szárított és aprított csipkebogyót 8-12 órán át áztatunk egy csésze hideg vízben. Biztosítja a napi C-vitamin-szükségletünket. A bogyót nem szabad forró vízben áztatni, mert a C-vitamin már 50 °C körül megsemmisül. A C-vitamin nagy mennyiségben egyes embereknél hasmenést okozhat, és a vesét is fokozott igénybevételnek teszi ki. Fogyasztása terhes és szoptató nők kivételével valamennyi felnőtt számára biztonságos. Lásd még Csipkebogyó-tea.

Csombormenta  

(Mentha pulegium)

Gyógyhatása: Bélféregűzésre, rovarriasztó, köptető és köhögéscsillapító, emésztésserkentő. Teája szélhajtó, görcsoldó, bélféregűző, epekiválasztást serkentő hatású. Sárgaság ellen is fogyasztják. Vidéken a friss növényt bolhák ellen a szalmazsákba teszik.

Csombormenta ellenjavallat: Óvatosan használandó, mert a drog erősebb hatásúnak ismert. A növény olaja rossz hírű MÉRGEZŐ hatása miatt. Méhösszehúzódásokat válthat ki, azonban a vetélés előidézéséhez szükséges dózis halálos is lehet!

Csukóka  

(Scutellaria lateriflora)

Gyógyhatása: Nyugtató, ideg- és rángáscsillapító. A leforrázott szárított csukókalevélből napi max. 3 csészényi nyugtató hatású.

Csukóka ellenjavallat: Tinktúrája nagy mennyiségben zavarodottságot, szédülést, rángógörcsöt, esetleg ideggörcsöt okozhat. Terhes nők és szoptatós anyák ne fogyasszák. Gyógyszermennyiségben csak orvosi javaslatra fogyasztható!

D  

Diólevél  

(Juglandis folium)

Gyógyhatása: Vértisztító, gyomorjavító, emésztést elősegítő és féregűző hatású, székrekedés[2] és bőrbajok ellen. Teáját gyomor- és bélhurut, magas vérnyomás, bélférgek ellen, továbbá vértisztítónak és étvágyjavítónak isszák. Forrázatát bőrkiütések, kelések, fagyások borogatására, aranyérbántalmak esetén ülőfürdőként, torokgyulladás ellen gargalizálónak használják. Bőrkiütések ellen fürdőnek is használható. Szemgyulladás és hályogképződés ellen borogatószerként alkalmazható.

Debreceni torma  

(Armoracia macrocarpa) Hólyagos, édes, ungvári és magyar tormának is nevezték.

A torma jellegzetes ízét az allyl isothiocyanát vegyületek okozzák. A benne lévő sziningrin nevű éterikus olaj baktériumölő hatású. A népi gyógyászat cukorbetegségben szenvedőknek, tüdőbetegeknek, reumásoknak is ajánlja. A friss tormagyökér B- és C-vitamint, magnéziumot, nátriumot és kalciumot is tartalmaz.

Gyógyhatása: A mellhártya-, tüdő-, és mandulagyulladás gyógyítására, borogatást készítenek belőle, de vizelethajtó tulajdonságait is ismerjük.

Illóolaját belélegezve légúttisztításra, fogfájásra, köhögés csillapítására, tejbe áztatva fejfájásra is.

Konyhai felhasználásakor főtt kolbászok, sonkák ízesítője, mert emésztést segítő, vérkeringést javító hatása is van. Használjuk még a télire eltett savanyúságok ízesítésére is (uborka, paprika, káposzta).

Deréce veronika  

(Veronica beccabunga)

Oxigéndús patakok vizében, patak menti növényzetben, májustól augusztusig gyűjthető. A vízitormához hasonló ízű fűszer.

A friss növényhajtásokat lecsipdesve egész télen át fogyasztható. Nyersen is nagyon ízletes. Étvágyjavító hatású, régebben köszvény ellen használták.

E  

Édesgyökér  

(Glycyrrhiza glabra L.) – Édesfa, cukorkóró, valódi édesgyökér.

Gyógyhatása: Köhögés, fekélyek, ízületi gyulladás, herpesz, fertőzés, májgyulladás és -zsugor, légzőszervi megbetegedésekben, hólyag- és vesebajokban és gyomorfekélyben szenvedőknek. Teakeverékekben és gyógyszerekben ízjavítóként használják. Hatása: nyálkaoldó, emésztést serkentő, vizelethajtó, vértisztító, gyulladáscsökkentő. Teájából naponta max. 2 csészényit fogyasszunk. Sebfertőzések megelőzésére porított édesgyökeret használhatunk. Herpeszes sebekre orvossal történt megbeszélés után alkalmazható.

Édesgyökér ellenjavallat: Terhes és szoptató nők, cukorbetegek, zöldhályogos (glaukómás) betegek, magas vérnyomásban szenvedők, szívbetegek esetében nem célszerű az alkalmazása vérnyomásemelő és vízvisszatartó hatása miatt. Gyógyszermennyiséget csak orvosi ellenőrzés mellett szabad alkalmazni!

Édeskömény  

(Foeniculum vulgare Mill.) - Ánizskapor, fennel.

Gyógyhatása: Javítja az emésztést, csökkenti a puffadást, a hasi görcsöt, száraz köhögéskor elősegíti a nyákoldódást, és könnyíti kiürülését. Emésztést elősegítő, nőgyógyászati problémák, prosztatarák, hasfájás- és felfúvódás-gátló, köhögéscsillapító, vértisztító, szélhajtó és gyomorerősítő.

Termését levesek, hús és káposzta ételek fűszere, de kenyérbe, péksüteményekbe sütve is használjuk.

Teája önmagában és keverékekben is használatos. Nyálkaoldó, szélhajtó, emésztést elősegítő, görcsoldó, vizelethajtó, tejszaporító hatású. Naponta max. 3 csészével ajánlott. Torokgyulladásnál öblögetésre, szemgyulladásnál borogatásra alkalmazható a teája.

Édeskömény ellenjavallat: Gyógyszermennyiségben csak orvossal megbeszélve használható. Terhes és szoptató nők gyógyszermennyiségben nem alkalmazhatják. Véralvadási problémákkal szenvedők nem alkalmazhatják. Nem ajánlatos azon nők számára sem, akiknek a fogamzásgátló tablettákkal problémájuk van!

Eper  

(Fragaria x ananasa L.) - Földieper

Gyümölcsét nyersen, cukrozva, vagy tejszínhabbal tálalva a gyerekek kedvence, de az eperhabot is készítenek belőle.

Kitűnő sütemények, főleg gyümölcstortákhoz, szörpnek, dzsemnek, bólé, és gyümölcsbor készítésére is alkalmas.

Az erdei szamóca friss hajtásait megszárítva, natúr teaként, vagy teakeverékekbe használhatjuk.

Eperfa  

(faeper)


A fehér eperfa (Morus alba) Kínából, a fekete eperfa (Morus nigra) feltehetően Közép-Ázsiából származik. Termése a faeper vagy eper. Az eperfát egyes vidékeken szederfaként ismerik, gyümölcsét pedig szedernek mondják.

Nyersen fogyasztható, bár a leszedett gyümölcsöt néhány órán belül fel kell használni, mert hamar elveszíti friss zamatát.

Befőttként vagy mélyhűtve tárolható, gyümölcslevek, mártás, lekvár, szörp, a fehér eperfa termése pálinka- és aszalványkészítésre, a fekete eperfáé borkészítésre is alkalmas.
Eperfalevél  

(Mori nigri folium)

A friss levelet megszárítva natúr teaként vagy teakeverékekbe használhatjuk.

Gyógyhatása: Cukorbajban (diabetes) szenvedőknek ajánlott.

Erdei mályva  

(Malva silvestris L.) – Csúszóka, füdző rózsa, nagy papsajt.

Gyógyhatása: Légcsőhurutot, köhögést, torokgyulladást gátló, gargalizáló, külsőleg borogatásra. Teája hashajtó hatású. Teakeverékekben légutak heveny gyulladásainak kezelésére, köhögés és rekedtség ellen nyálkaoldásra javallt. A levelek főzetével átitatott géz vagy vászon kelések érlelésére alkalmas. Toroköblögetésre torokgyulladás ellen alkalmazható.

Erdei mályva ellenjavallat: Esetenként gyomorégést okozhat.

Erdei szamóca  

(Fragaria vesca L.)

Csersavat, C-vitamint, illóolajat, vasat tartalmaz. Ugyanúgy használjuk, mint az epret, gyümölcse frissen, tejszínhabbal tálalva nagyon finom, de dzsemnek és sütemények készítésére is használjuk.

Szárított levelét teakeverékekhez keverve gyógyfűteák íz- és illatjavítója.

Teája idegesség, gyomorrontás ellen, gyümölcse enyhén hashajtó hatású.

A levél szárításakor ügyelni kell arra, hogy a fonnyadó levelekben káros anyagok keletkeznek, amik csak a száraz levelekből tűnnek el.

Eukaliptusz  

(Symphytum officinale)

Gyógyhatása: Megfázás és influenza, sebkezelés, svábbogárriasztó.

Teája megfázás vagy influenza ellen használatos. Naponta max. 2 csészével fogyasztható. Inhaláláshoz a levél vagy az illóolaj használatos megfázás esetén.

Ülőfürdőként is alkalmazható. Kisebb vágásokat és karcolásokat azok megtisztítása után illóolajával bekenhetünk. Svábbogarak ellen illóolajba mártott rongydarabokat helyezzünk el a lakásban.

Eukaliptusz ellenjavallat: Belső használatra az illóolaj NAGYON MÉRGEZŐ! Külső használata esetén is vigyázzunk, mert bőrkiütéseket okozhat. Gyógyszermennyiségben csak orvossal konzultálva alkalmazzuk!

Erdei varjúköröm  

(Phyteuma spicatum) - (erdei raponca)

Üde gyertyános és bükkelegyes erdők védett faja.

Fiatal levele és gyökere nyersen vagy salátának elkészítve kitűnő ízű, virágbimbója saláta- és főzelékfűszer. Kismamáknál tejszaporító hatást tulajdonítottak neki.

Védett növények felhasználása

Ezerjófű  

(Centaurii herba)

Gyógyhatása: Gyomorbajokban, étvágytalanság ellen, bélzavarokban, vértisztításra, sárgaságban, vesebajokban, gyomorsavhiány leküzdésére.

Teája önmagában vagy teakeverékekben étvágyjavító, emésztést serkentő, epeműködést elősegítő, vértisztító. Használatos bélrenyheség és májbántalmak ellen is. Gyomorlikőrökben is használják.

F  

Fagyöngy  

(Viscum album) – Élősdi fagyöngy, fehér fagyöngy, enyvbogyó, lép, gyöngyös madárlép.

Gyógyhatása: Magas vérnyomás és érelmeszesedés ellen, az immunrendszert serkentő, rákos betegségek kezelésére. Leveles hajtását vérnyomáscsökkentőként használják. A fehér fagyöngydrog belső vérzéseket (tüdő-, gyomor-, méh- és bél-) megszüntető, valamint szívműködést serkentő hatású. A gyógyszeripar vérnyomáscsökkentő, daganatellenes és immunstimuláns gyógyszerek előállítására alkalmazza.

Fagyöngy ellenjavallat: MÉRGEZŐ! Csak a növényt ismerő orvos felügyelete mellett alkalmazható. Méhösszehúzódást okozva vetélést válthat ki, de vetélést okozó dózisa közel van a halálos dózishoz. Pulzuscsökkentő hatása miatt szívbetegeknek is ellenjavallt. Depresszió elleni gyógyszert szedőknél vérnyomás-emelkedést okoz, ezzel öntudatvesztést válthat ki.

Kísérleti eredmények: Bár a fehér fagyöngyből készült termékeket gyakran adják rákos betegeknek, az eddigi kísérleti eredmények nem támasztják alá pozitív hatását[3]

Fahéj  

(Cinnamomum zeylanicum) - ceyloni fahéj, fahéjfa, cinet, cimet vagy cinnamomi

Gyógyhatása: Fertőzés-megelőzés, fájdalomcsillapítás, emésztést elősegítő, nőgyógyászati problémák. Porított fahéjból készült teájából naponta max. 3 csészével igyunk. Segít a zsiradékok lebontásában is. Fogszuvasodást gátló hatású. Kisebb vágásokra hintve fertőtlenít, és érzéstelenítő hatása is van. A fahéjpor allergiás tüneteket, míg a fahéjolaj a bőrön pirosodást és égést okozhat.

Fahéj ellenjavallat: Belső használatánál felfúvódás, hányás és vesekárosodás is előfordulhat. Gyógyszermennyiséget csak orvossal megbeszélve alkalmazzunk!

Falgyomfű  

(Parietaria officinalis) - falgyom, vagy falifű, romfű

Gyógyhatása: Vizelethajtóul és sebkezelésnél. Teáját vese- és hólyagbántalmaknál alkalmazzák.

Farkasalma  

(Aristolochia clematitis L.)

Gyógyhatása: Csak külsőleg, gennyes sebeknél, fekélyeknél, daganatoknál. Belsőleg semmiféle betegség ellen nem indokolt. Forrázatát sömör, ótvar, ekcéma ellen, valamint nehezen gyógyuló sebek, gyulladásos testrészek borogatására alkalmazzák. Fürdőként is használatos.

Fehér fűzfa  

(Salix alba L.) - Fehér fűz, fűzfa

Gyógyhatása: Láz, fájdalom, gyógyulás, nőgyógyászati problémák. Ázadék készítése: egy teáskanálnyi porított fakérget egy csésze hideg vízben 8 órán át áztatni kell. Ebből napi 3 csészével fogyaszthatunk fájdalom-, láz- és gyulladáscsökkentés céljából. A drogok főzetét belső vérzések, bélhurut, reuma, ízületi bántalmak, gyomorhurut, hólyaggyulladás és láz ellen isszák. Fagyott testrészek és aranyeres bántalmak kezelésére. Gyógyszermennyiségben csak orvossal történt megbeszélés után alkalmazható.

Fehér fűzfa ellenjavallat: Terhes nők és szoptatós anyák, gyomorhurutban vagy gyomorfekélyben szenvedők számára nem ajánlott. Az aszpirinhez hasonló hatású.

Fehérmályva  

(Althaea officinalis L.)

Gyógyhatása: Légzőszervek hurutos megbetegedéseiben, köhögéscsillapító tea és öblögetőszer, vágások és sebek kezelése, az immunrendszer erősítése. A gyökér édes főzetéből készült tea enyhíti a gyomorpanaszokat, valamint a torokfájással, köhögéssel, megfázással és influenzával kapcsolatos légzőszervi érzékenységet. Naponta max. 3 csészével fogyasszunk. Sebek vagy napégette felületek kezelésére az apró darabokra vágott és vízzel megduzzasztott gél használható.

Fehérmályva ellenjavallat: Gyógyszermennyiségben csak orvossal történt megbeszélés után alkalmazható!

Fehér ürömfű  

(Artemisia absinthium) – Bárány-, hegyi, patikai v. pusztai üröm, kálvinista tapló, nesétfű.

Gyógyhatása: Étvágygerjesztő, vérnyomást emelő, gyenge vizelethajtó, bélféregűző. Önmagában vagy teakeverékekben étvágygerjesztő, emésztést serkentő, szélhajtó, bélféregűző, epeműködést serkentő. Illóolaja erősítő, görcscsillapító hatású. Reuma elleni bedörzsölőszerhez is felhasználható.

Fekete bangita  

(Viburnum prunifolium)

Gyógyhatása: Menstruációs görcsök, koraszülés megelőzése, láz, fejfájás, ízületi és egyéb fájdalmak. Forrázatát vagy főzetét használják menstruációs görcsök, láz, fejfájás és egyéb fájdalmak enyhítésére. Naponta max. 3 csészével fogyasszuk. Keserű íze miatt célszerű mézzel vagy más teával ízesíteni.

Fekete bangita ellenjavallat: A terhesség korai szakaszában veszélyes a magzatra, csak a terhesség utolsó 5 hetében és csak orvossal történt megbeszélés után alkalmazható a koraszülés kerülésére! Gyógyszermennyiséget csak az orvossal történt megbeszélés után alkalmazzunk. Az aszpirinhez hasonló hatású.

Fekete nadály  

(Symphytum officinale) – Forrasztófű, madár- vagy nadálygyökér, fekete nadálytő, összeplántálófű, sarkos fű, nadálygyökér, madárgyökér, vagy feketegyökér, nadár.

Gyógyhatása: Gyomorfekély, légzési zavarok, csontzúzódás, -repedés és -törés ellen. Főzetként vagy tinktúraként, de csak orvosi vélemény alapján használjuk gyomorfájdalmak enyhítésére. Gyulladáscsökkentő, sebgyógyító hatású a porított száraz gyökér a sebre szórva.

Fekete nadály ellenjavallat: Májkárosodást okozó és rákkeltő anyagokat is tartalmaz, ezért csak orvossal konzultálva alkalmazzuk! Gyógyszermennyiségben csak orvosi felügyelet mellett használható!

Fodormenta  

(Mentha crispa) – Köményes menta vagy kerti menta.

Gyógyhatása: Gyomorfájást, felfúvódást, bélrenyheséget gátló. Teája szélhajtó, étvágyjavító, idegnyugtató, görcsoldó, epeserkentő és üdítő hatású. Száj- és fogápolási szerek, cukorkák, rágógumik ízesítésére is használják.

Fodormenta ellenjavallat: Lenyelve a tiszta menta MÉRGEZŐ.

Fokhagyma  

(Allium sativum) – Foghagyma vagy büdös hagyma.

Gyógyhatása: Erős antibiotikum, szívbetegségek és szívroham, cukorbetegség, rák, ólommérgezés, lepra, AIDS. Naponta 3-12 gerezd elrágása elősegíti a fertőzések gyors gyógyulását baktériumölő hatása miatt, csökkenti a magas vérnyomást és a magas koleszterinszintet, valamint a belső vérrögképződés valószínűségét is. Főzve, ételek ízesítésére és ázalékként is fogyasztható. Kisebb bőrfertőzések gyógyítására a fokhagymalé alkalmas.

Fokhagyma ellenjavallat: Gyógyszermennyiségben csak orvosi ellenőrzés mellett alkalmazzuk. Esetenként allergiás bőrkiütéseket is okozhat. Szoptatós anyák tejébe jutva a csecsemőknél hasmenést okoz. Véralvadási problémák fennállása esetén ellenjavallt vérrögképződést gátló hatása miatt!

Kísérleti eredmények: Összesen egy elfogadható minőségű kísérletről tudunk beszámolni, amely a fokhagyma hatását vizsgálta a megfázásra, 146 fő részvételével.[4] Bár ez mutatott pozitív hatást (180 mg allicin fogyasztása 12 héten keresztül), következtetést ebből nem lehet levonni.

Földiszeder  

(Rubus fruticosus)

Gyógyhatása: Hasmenés, sebek, szájbetegségek, torokfájás, aranyér. Hasmenés és torokfájás kezelésére forrázatot (napi max. 3 csésze), főzetet (napi max. 1 csésze) vagy tinktúrát (napi max. 2 teáskanálnyi) alkalmazhatunk. A megadott mennyiséget pontosan tartsuk be. Sebek és aranyér kezelésére tinktúrába vagy erős forrázatba áztatott tiszta rongydarabot használjunk.

Földiszeder ellenjavallat: Csersavat tartalmaz, ezért krónikus emésztőszervi panaszok esetén ne használjuk. Gyógyszermennyiségben csak orvossal megbeszélve alkalmazzuk!

Földitömjén  

(Pimpinella saxifraga)

Gyógyhatása: Gyomor- és bélrenyheségben, vesekő és emésztési zavarok ellen. Teakeverékek alkotórészeként vizelethajtó, étvágyjavító, görcsoldó, epehajtó, nyálkaoldó hatású. A likőripar is alkalmazza.

Füstikefű  

(Fumaria officinalis) - Orvosi füstike, epefű, földi epefű.

Gyógyhatása: Vértisztító és étvágygerjesztő. Teája étvágygerjesztő, emésztést serkentő, hashajtó, epehajtó hatású.

Fűszerkömény  

(Carum carvi L.) – Keménymag.

Gyógyhatása: Emésztést elősegítő, gyomorgörcs, felfúvódás, nőgyógyászati problémák. Szélhajtó és emésztést javító teakeverékek alkotórésze. Görcsoldó hatása révén a menstruációs görcsök oldására alkalmas. Fogyasztható teaként, forrázatként és a magok elrágásával. A likőripar is felhasználja.

Kömény ellenjavallat: Gyógyszermennyiségben terhes nők ne fogyasszák!

Fűzfa  

kéreg (Salicis cortex), levél (Salicis flos)

Gyógyhatása: Reuma, köszvény ellen, fájdalomcsillapító és lázcsökkentő, külsőleg aranyeres csomók és lábizzadás ellen.

G  

Galagonya  

(Crataegus oxyacantha L.)

Gyógyhatása: Szívbetegségek, koszorúér-bántalmak, érelmeszesedés, magas vérnyomás ellen. Teáját más hasonló hatású gyógynövényekkel keverékben alkalmazzák.

Gesztenye  

(Castanea sativa Mill.) - Szelídgesztenye

Gyógyhatása: Száraz, görcsös köhögés, fehérjevizelés ellen. Teáját asztma, szamárköhögés és hörghurut ellen isszák.

Ginszeng  

(Panax ginseng)

Gyógyhatása: Ellenálló képesség, immunrendszert serkentő, magas koleszterinszint, szívinfarktus, cukorbetegség, sugárkezelés, rák, étvágyvesztés, májvédelem. Napi fél-egy teáskanálnyi gyökérpor, illetve ezzel egyenértékű készítmény fogyasztását ajánlják. Egy hónapi fogyasztás után kéthónapi szünet javasolt.

Ginszeng ellenjavallat: Okozhat álmatlanságot, mellkasi érzékenységet, allergiás tüneteket, asztmát, magas vérnyomást. Gyógyszermennyiségben csak orvossal megbeszélve használható.

Golgotavirág  

(Passiflora incarnata)

Gyógyhatása: Nyugtató, fájdalomcsillapító, emésztésserkentő, nőgyógyászati problémák, sérülések kezelése. Ízletes és nyugtató, altató vagy szívroham-megelőző hatású forrázathoz egy teáskanál szárított golgotavirág-levelet, egy csésze forró vízben 10-15 percig áztassunk.

Golgotavirág ellenjavallat: Bizonyos szerzők arra intenek, hogy a golgotavirág erős mérget, cianidot tartalmaz, ezért mikor golgotavirágot vásárolunk, bizonyosodjunk meg, hogy. P. incarnatá-t vettünk, mert az előbbi állítás csak a dísznövényként használatos, kék golgotavirágra igaz.

Gólyaorr  

(Geranium robertianum L.)

Gyógyhatása: Hasmenés és külsőleg bőrbetegségek gyógyítására. Teáját bélhurut és aranyeres bántalmak, gyomor- és bélvérzés, valamint pajzsmirigy-túltengés ellen isszák.

Gombernyőfű  

(Sanicula europaea L.) Gombernyő

Gyógyhatása: Sebekre, toroköblítésre. Forrázatát vérzések csillapítására, gyomor- és bélhurut ellen használják. Forrázatát toroköblögetőnek és bőrbántalmak borogatására alkalmazzák.
Gyapjas gyöngyajakfű  

(Leonurus lanatus Spreng.)

Gyógyhatása: Vese és húgyutak megbetegedései ellen, vizelethajtó. Teakeverékekben vizelethajtásra és reuma ellen használják.

Gyermekláncfű  

(Taraxacum officinale Web.) – pongyola pitypangnak, tejesfű virág, kákics, barátfej, vagy barátfű.

Gyógyhatása: Menstruációt megelőző tünetek, fogyás, magas vérnyomás, pangásos szívelégtelenség, rákmegelőzés, gombafertőzés ellen, emésztés-elősegítő. Teája étvágygerjesztő, emésztésserkentő, epeműködést elősegítő,vizelethajtó, vértisztító, erősítő, májbajokat gyógyító. Gyökeréből kávépótló készülhet. Ugyanakkor a gyökere, a tavaszi hajtáskor (április) nagyon sok antioxidánst tartalmaz. Inzulintartalma miatt diabéteszes betegeknek is ajánlott a fogyasztása. A gyökeret ilyenkor szárítva teának, vagy akár frissen megrágva fogyasztható, naponta 2 alakalommal tanácsos fogyasztani. A szárított gyökeret főzés előtt érdemes beáztatni pár percre, így a benne lévő hatóanyagok sokkal hatásosabbak lesznek. Fontos, hogy lehetőleg tiszta, klórmentes vizet használjunk, édesítésnek pedig mézet. Ha már gyógynövények fogyasztását alkalmazzuk az egészségünk megóvására, méregtelenítésére, vegyük figyelembe a hozzáadott összetevők minőségét is. A megfelelő víz vagy édesítőszer használatával mint forrásvíz, ásványvíz, klórmentes víz és a méz (ami önmagában is tartalmaz antioxidánsokat) csak megerősítik a fogyasztott gyógynövények hatását. Tavasszal inkább a gyökerében és a levelében található a legtöbb hatóanyag, akkor, amikor virágja még csak bimbó formában látható. Virágzáskor, amikor virágja sárga, a szárában található a legtöbb összetevő. Ilyenkor a szár fogyasztása ajánlott akár önmagában is. Íze keserű, de pont ezért ajánlott az epeműködéséhez, hisz' nem véletlenül ismert az a mondás, amit gyakran használunk rá, hogy "keserű, mint az epe". Friss leveleiből saláta készíthető, de fogyasztható zöldségnek is. Hüvelyi gombafertőzések ellen szárított levelet és gyökereket áztatnak az ülőfürdőbe.

Gyermekláncfű ellenjavallat: Érzékeny bőrűeknek bőrkiütést okozhat.

Gyömbér  

(Zingiber officinale) – Ginger, gingiber, ingwer.

Gyógyhatása: Egyensúlyzavarok okozta rosszullétek és terhességi hányinger, emésztést elősegítő, nőgyógyászati problémák, megfázás és influenza, ízületi gyulladás, szívbetegségek és szívritmuszavarok. Teája bélhurut ellen fogyasztható. Forrázatát az emésztés elősegítésére, megfázás, influenza, émelygés, ízületi gyulladás kezelésére használják.

Gyöngymenta  

(Nepeta cataria)

Gyógyhatása: Emésztésserkentő, nőgyógyászati problémák, nyugtató, fertőzés megelőzése. Teája gyomorégésre, emésztési zavarok, menstruációs görcsök ellen használatos. Nyugtató hatása miatt lefekvés előtt is fogyasztható. Hasmenés és láz ellen antibiotikus volta miatt alkalmazzák. Kerti baleseteknél elsősegélyként használható antibiotikus hatása miatt.

Gyöngymenta ellenjavallat: A tiszta menta önmagában MÉRGEZŐ!
Gyűszűviráglevél  

(Digitalis lanata) (Digitalis folium) - Gyapjas gyűszűvirág, Sárga gyűszűvirág (Digitalis grandiflora vagy Digitalis ambigua)

Gyógyhatása: Termesztett növény, melynek a drogját, főként az első évben kifejlődött levelek adják. A drog házi szerként nem alkalmazható, erős hatású, szívműködést serkentő glikozidákat tartalmaz, belőle szívgyógyszereket állítanak elő.

H  

Hárs  

(Tilia cordata Mill.) - Hársfa (ezüst, kő, orvosi)

Gyógyhatása: Nátha, idült köhögés, légcsőhurut csillapításánál kiváló izzasztó. Teája meghűléseknél izzasztó hatású, köhögéscsillapításra, idegerősítőnek, vértisztítónak, enyhe szívműködést serkentőnek használatos. Bőrápoló kozmetikai szerként, toroköblítőnek, fürdőnek használatos. A fájából készült szenet fogporokhoz, sebgyógyító és bőrbajok elleni hintőporokhoz használják.

Hidrasztisz  

(Hydrastis canadensis)

Gyógyhatása: Éredény szűkítő, görcsoldó, összehúzó hatású, antibiotikum, immunrendszer-stimuláló, nőgyógyászati problémák, emésztést elősegítő. Forrázata vagy tinktúrája antibiotikumként fertőző hasmenés ellen, valamint gyomor- és bélpanaszokra, immunrendszer-serkentőként, menstruációs folyás és szülés utáni vérzés megállítására alkalmazható. Az epekiválasztás megkönnyítésével emésztésserkentő hatása is van.

Hidrasztisz ellenjavallat: Terhes nők ne használják méhösszehúzódást serkentő hatása miatt! Magas vérnyomásban szenvedők, szívbetegek, cukorbetegek, glaukómások számára is ellenjavallt! Vigyázat: vérpipaccsal hamisítható, ami hasmenést, hányást, szédülést okoz!
Homoki gyopár  

(Helichrysium arenarium DC.) Homoki szalmagyopár

Gyógyhatása: Alacsony vérnyomásban, bélrenyheségben, sárgaságban szenvedőknek, gyermekeknél mint gilisztaűző. Teája epére ható, vizelethajtó, összehúzó hatású. Használják gyomorsavhiány, anyagcserezavarok, sárgaság, reuma, ízületi bántalmak ellen is. Bélféregűző hatása is ismert.
Homoktövis  

A Kárpát-medencében egyetlen faja, a Hippophae rhamnoides őshonos, pontosabban annak egyik alfaja, a subsp. carpatica Rousi.

Kiemelkedő a C-vitamin-tartalma, ami a citroménak tízszerese. Készíthető belőle: gyümölcslé, dzsem, bor, ivólé, likőr, zselé, általában más gyümölcsökből készült termékekkel vegyesen, ugyanis a homoktövis gyümölcse savas. Gyümölcsét gyógyszeralapanyagként is hasznosítják: nehezen gyógyuló sebek, fekélyek gyógyítására.

Húsos som  

(Cornus mas L.)

Manapság a kertekben és a közparkokban főként díszcserjének ültetik, pedig a som igen értékes gyümölcsöt is terem, amelyből – különösen vadas húsok mellé való – kiváló lekvár készíthető. C-vitamin-tartalma 200 mg/100 g körül van, karotinban gazdag. Lekvár, szörp, dzsem, kompót készíthető belőle.

Honos Európában, Ny-Ázsiában, Kaukázusban, sokfelé termesztik. A Dunántúlon száraz bokorerdőkben gyakori cserje, fa.

Hatóanyag: cserzőanyagok, flavonoidok, anthocyaninok

Alkalmazás: adstringens diarrhoea esetén, a termés frissen antioxidáns hatású, fogyasztható, szörpnek, befőttnek is készítik.

Az éretlen termését az olajbogyóhoz hasonlóan már az ókor óta szokás sós vagy ecetes vízben köménymaggal eltenni. borecetben elrakva a kapribogyót helyettesítheti. Savanyítani is szokták, és vadhúsból készült ételekhez tálalják.

I  

Iglice  

(Ononis spinosa L.)

Gyógyhatása: Hólyaghurut, vesekő ellen, mint vizelethajtó, köszvény és reumabántalmakban. Vese- és hólyagbajok, reumás bántalmak elleni teakeverékek alkotórésze. A hajtásdrogot vizelethajtóként alkalmazzák.


Gyógynövények 1. - Hozzászólások

Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!


Gyógynövények 1. - Új hozzászólás

Kérdésed, vagy véleményed van a témával kapcsolatban? Itt megoszthatod a oldalunk látogatóival.

A hozzászóláshoz add meg beceneved és e-mail címed (nem jelenik meg). Valós e-mail címet adj meg, mert az első hozzászólásodkor vissza kell igazolnod. Hozzád illő becenevet válassz, mert később nem lesz módod megváltoztatni.

© 2024 szepitkezzotthon.org | Kapcsolat